Ööelu nautimine on osaks paljude noorte inimeste elust, kes soovivad sõpradega mõnusalt aega veeta ja uute inimestega kohtuda. Lõbus pole aga see, kui keegi langeb peol korgijoogi ohvriks. Ja mis veelgi hullem on see, kui keegi ei tea, kuidas teda aidata. Kohad, kuhu lähed pidutsema, võivad tunduda turvalised, kuid sa ei tea tegelikult kunagi kõigi seal viibijate kavatsusi.
Siin on mõned nõuanded, mida meeles pidada, mis võivad aidata sinul ja sinu sõpradel ööelu nautides lõbusalt ja turvalisemalt aega veeta:
👀 Hoia sõpradel silm peal. Kui nad kavatsevad võõralt jooki vastu võtta, proovi neid ümber veenda.
🍸 Ole sõprade jookide suhtes tähelepanelik kui nad jätsid need sulle valvamiseks.
💥 Kui märkad midagi kahtlast, tegutsege kohe, et kurjategijal ei oleks võimalust põgeneda.
🧪 Paku sõbrale narkotesti, kui sul peaks see kaasas olema.
📍 Jagage omavahel reaalaja asukohta.
✋ Väldi sõpradel oma telefoninumbreid, ja eriti aadresse, jagamast kellegagi, kellega nad just kohtusid.
❗️Võta seda tõsiselt, kui su sõber kahtlustab, et tema jooki on pandud korgijooki.
🚕 Valmistage ette plaan, kuidas kõik sõbrad hiljem koju jõuavad, samuti kontrollige, kas teate, kus teie sõbrad elavad ja et teil oleks kontakti inimestega, kellega nad koos elavad.
🎉 Pea meeles, et korgijoogi juhtumeid võib olla ka erapidudel, mitte ainult klubides ja baarides.
Kui märkad, et sõber käitub veidralt või näib rohkem purjus, kui ta olema peaks, ning tal tekivad korgijoogile omased sümptomid, siis aita teda koheselt ja järgi neid samme:
🙋 Räägi olukorrast baarijuhile, turvatöötajale või mõnele teisele vastutavale töötajale.
🗣 Püsi sõbra lähedal ja räägi temaga.
🚑 Kui tema seisund halveneb, helista kiirabisse numbril 112.
❌ Ära lase tal üksi koju minna.
❔ Ära lase tal lahkuda kellegagi, keda sa ei tunne ega usalda.
🍺 Ära lase tal rohkem alkoholi juua.
💬 Jätka oma sõbraga rääkimist, et teda rahustada. Ära süüdista teda selles olukorras. Ole ka tema sümptomite suhtes tähelepanelik.
🏥 Julgusta teda narkotesti tegema – minge haiglasse, kus saab seda teha ja seejärel tegutsege vastavalt. Testi tegemine on abiks ka hilijem tõendina, kui sinu sõber otsustab juhtunust politseile teatada.
🔎 Kogu sündmuskohal tõendeid, mis võivad juhtunut toetada: võib-olla on keegi kurjategijast foto teinud.
👮♀️ Teatage juhtunust esimesel võimalusel politseile – nad peavad võtma vere- ja uriiniproovi. Enamik uimasteid väljub organismist 72 tunni jooksul (GHB väljub organismist 12 tunni jooksul), seega on oluline lasta end testida niipea kui võimalik.
Jaga oma sõpradega nõuandeid, kuidas end turvaliselt tunda!
Kasutatud allikad:
- “Drink Spiking and Date Rape Drugs.” Drinkaware, October 22, 2021. https://www.drinkaware.co.uk/advice/staying-safe-while-drinking/drink-spiking-and-date-rape-drugs#howtoavoiddrinkspiking.
- Rees, Alison. “Preventing Drink Spiking & What to Do If a Drink Is Spiked.” Life Stuff. Life Stuff, October 26, 2022. https://life-stuff.org/alcohol/drink-spiking/.