Lapsevanematele

Siin pakume lapsevanematele teavet selle kohta, kuidas, ja mida, rääkida lastele korgijoogist ja sellega kaasnevatest ohtudest.

Korgijoogist rääkimise üldine eesmärk on tagada laste ja noorte tervislik ja turvaline areng, et nad saaksid realiseerida oma andeid ja potentsiaali ning olla oma kogukonna ja ühiskonna täisväärtuslik liige. Tõhus ennetustöö aitab oluliselt kaasa laste, noorte ja täiskasvanute toimetulekule peres ning koolis, töökohtades ja kogukondades.

Kõik vanemad muretsevad oma laste pärast. Eesti tundub paljude teiste riikidega võrreldes turvaline ja osaliselt on see ka tõsi, kuid õnnetus ei hüüa tulles. Teie lapsel võib olla õnnelik lapsepõlv minimaalsete vaimsete traumadega, kuid korgijoogist rääkimine on sama oluline, kui õpetada lastele näiteks tuleohutusest. Korgijooki võib leiduda isegi ilma alkoholita erapidudel ning seda võib pahatahtlikult kellegi joogi sisse panna inimene, keda teie laps usaldab.


Kuidas harida oma lapsi korgijoogi kohta?

Lapsevanemana võid olla üllatunud, kui vara võivad lapsed hakata korgijoogi ja muude uimastitega kokku puutuma. Noorukitele korraldatakse pidusid alates 14. eluaastast, kus leitakse uusi tutvusi ning saadakse esimesed ööelu kogemused. Seega on oluline alustada korgijoogist rääkimist juba varases teismeeas. Esimesed teadmised selle kohta saavad nad ka filmidest ja vanematelt lastelt.

Siin on mõned juhised, mis võiksid sind ettevalmistada teismelisele korgijoogist rääkimises:


Olge talle toeks

Teie kui lapsevanemad ei tohiks teismelisel täielikult keelata pidudel käimast, sest varem või hiljem nad teevad seda nii kui nii.

Näidake, et ka teie olite kunagi selles eas. Proovige meenutada, kuidas te esimest korda peol läksite. Alustuseks võite rääkida neile oma lõbusatest lugudest ja halbadest kogemustest, et nad tunneksid, et teate, millega tegu.

Näidake, et toetate neid juhuks, kui midagi juhtub – head või halba. Nad peaksid tundma end turvaliselt, et oma kogemusi teiega jagada. Tehke neile selgeks, et jääte alati nende kõrvale, kui midagi tõsist juhtub.


Ärge rääkige korgijoogist kui katastroofist

Võite silmitsi seista kahe reaktsiooniga: soov minna vastuollu teie kehtestatud reeglitega või hirmuga – korgijoogi oht ei tohiks takistada teie lapsel elu elamist ja uute kogemuste saamist. Oluline on selle suhtes tähelepanelik olla.

Pidage meeles, milliseid sõnu kasutate.

Kui teie laps langeb korgijoogi ohvriks, ei tohiks teie ega tema ennast süüdistada.


Kirjeldage probleemi lühidalt

Ärge rääkige juhtumitest, mida näete uudistes: teismelistel on kombeks arvata, et halvad asjad juhtuvad ainult filmides või teistega.

Ärge korrake seda vestlust iga kord, kui nad pidudest räägivad: kuulmas teid liiga sageli loenguid pidamas, võib see teema neile lõpuks mitte korda minna. Isegi kui proovite lisada mõnda olulist punkti, võivad nad arvata, et on juba kõike, mida nad vajavad, kuulnud, mistõttu nad lihtsalt ignoreerivad uut teavet.


Jääge rahulikuks ja usaldage

Kui olete oma lastele nõu andnud, kuidas end kaitsta, laske neil anda endast parim. Te ei saa neid terve elu kaitsta. Nad kasvavad üles ja peavad saama omad kogemused ja tegema vigu, millest õppida.

Ärge olge ka paranoiline. Ärge kirjeldage ainult halvimaid olukordi, mis juhtuda võivad – nad ei usu sellistesse stsenaariumidesse.

Ärge reageerige agressiivselt ka siis, kui nad pole pärast vestlust probleemile mingit huvi üles näidanud. Nad on teid kuulda võtnud, kui olete ausalt oma usaldust ja muret üles näidanud.


Nüüd, teades, kuidas korgijoogist rääkida, peaks teie laps teadma korgijoogist ja abinõudest järgmist:

❌ Ära kunagi jäta oma jooki järelevalveta.

✋ Ära võta võõrastelt jooke vastu.

✏️ Märgi oma jook ära, et tunneksid selle ära, ja hoia seda enda läheduses.

🔋 Ole kindel, et sinu telefoni aku oleks alati laetud.

👭 Mine peole koos sõbraga, keda usaldad.

🍹 Ära võta jooke üldkasutuses olevatest punchikaussidest või kannudest.

👀 Vaata, kas sinu sõbrad näevad välja liiga väsinud ja purjus, kui nad olema peaksid. Kui jah, siis võivad nad olla saanud korgijooki.

🚨 Palu neil vaadata üle hädaolukorra juhend, et ta teaks kuidas käituda, juhuks kui midagi peaks juhtuma.


Mida teha, kui teie laps on langenud korgijoogi ohvriks?

Kui teie laps tuleb koju sümptomitega nagu lihaste lõtvus, liiga suured pupillid või muude kummaliste sümptomitega, soovitame järgmist:

1️⃣ Ärge süüdistage neid juhtunus.

2️⃣ Paluge neil teha narkotest ja kontrollige, kas neile tehti kuidagi liiga. Pidage meeles, et mõned ravimid põhjustavad mälulünki ja nad ei pruugi kõike juhtunust isegi mäletada.

3️⃣ Teatage olukorrast politseile, eriti kui tegemist on alaealisega.

4️⃣ Pakkuge neile vaimset tuge, võib-olla vajavad nad ka professionaalset abi, kuid ärge sundige neid selleks. Teie lapsel peaksid oma terapeudiga sarnased põhimõtted olema.

5️⃣ Ära karista neid – nad on juba piisavalt läbi elanud.




Kasutatud allikad:

  • International Standards on Drug Use Prevention, Second updated edition. Vienna: United Nations Office on Drugs and Crime and the World Health Organization, 2018. Licence: CC BY-NC-SA 3.0 IGO.
  • Talk It Out. “Drink Spiking: Keep Your Kids Safe from Tampered Drinks: Talk It out NC.” Talk It Out, August 16, 2021. https://www.talkitoutnc.org/blogs/drink-spiking/.